Genç ve Yetişkin Aikido

Aikido kendine güvenen bir kişi olmaya, hem zihinsel hem fiziksel olarak güçlü olmaya giden bir yoldur. Aikido çalışmak eğlencelidir. Korkmadan, utanmadan duygularınızın hakimi olmayı öğreneceksiniz. Bu sanat formu hayatı kendi başınıza açıkça görmenizi sağlayacaktır. Bir okula ya da işe kabul edilmek istediğinizde, Aikido eğitiminiz size bu karışık ve rekabetçi dünya da aradığınız, başarıyı getirecek farklılığı sağlayacaktır.

Aikido’da yarışma, müsabaka ya da mücadele yoktur. Ukemi ya da doğru düşme, Aikido çalışmasının önemli parçasıdır. Aikidonun felsefesi kadın, erkek her yaştan insanın çalışıp kendisini geliştirebilmesidir.

KENDİNİ SAVUNMA

Kendini savunmak için ne kadar etkili olduğunu sorarlar.Prensipleri ve hareketleri etkili kendini savunma tekniklerine dayanır. Ancak birkaç aylık eğitim saldırganları kolaylıkla alt etmek için yeterli değildir. Kendini iyi savunmak iyi bir dövüşçü olmakla aynı şey değildir. Temel bir kurs size başkalarına bir şey yapmayı değil, size birşey yapılmasına engel olmanızı öğretir. Bu da felsefesinin bir yansımasıdır.

Fiziksel ya da sözlü saldırılar gibi stres yaratan durumlarda doğal tepkimiz, donup kalmak, dengemizi yitirmek ve hareket edememek hatta düşünememektir. Çalışmasının temel amaçlarından biri, stres altındayken gösterdiğimiz doğal tepkileri azaltmak ve bunların yerine vücudu rahatlatmayı, sakinleşmeyi ve zihni açmayı yerleştirmektir. Saldırıya uğradığınızda karşı saldırıyı değil, ilk önce ve en önemli şey olarak dengenizi korumayı öğretir.

BAŞLAMAK İÇİN

İhtiyacınız olan tek şey ilgi ve öğrenme arzusudur. Yeni öğrenciler her zaman kabul edilirler. 14 yaşından büyük olanlar yetişkinlerin katıldığı derslere girebilirler. Ayrıca çocuklar için de sınıflarımız vardır. Yeni başlamak isteyen öğrencilerin önce en az bir dersi izlemelerini isteriz. Ziyaretçiler her zaman dersleri izlemeye gelebilirler.

SERTİFİKA PROGRAMIMIZ

Çengelköy Aikido Akademi ailesinin tüm üyeleri T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Türkiye Wushu Kung-Fu Federasyonu (Aikido Branşı’nın) resmi lisanslı sporcusudur. Eğitmenleri Türkiye Cumhuriyeti’nin vizeli resmi antrenörleri olduğundan TWKF Aikido Branşında açılan sınavlara girme hakkına sahip olup, başarılı olan öğrencileri Dan alabilmektedirler.

Türkiye Aikido Federasyonu Dan diplomalarının yanı sıra, Aikido’nun kurucusu O’ Sensei (Morihei Ueshiba) tarafından oluşturulmuş merkezi Japonya Tokyo’da bulunan Aikikai Foundation Aikido World Headquarters (Dünya Aikido Merkezi) tarafından başarılı olan öğrencilerine Aikikai Vakfı’nın diploması ve Yudansha pasaportu da verilmektedir.