Sedat Ilgar (6.Dan)

Türkiye’nin ve İstanbul Boğazı’nın incisi Ortaköy’de 1963 yılında doğmuş olan Sedat Ilgar evli, bir kız ve bir erkek çocuk sahibidir. Hayatının her döneminde spor ile iç içe olan Sedat Ilgar’ın Aikido ile tanışması 2001 yılı’nın Mart ayıdır.

Sedat Ilgar ilk Aikido eğitimine, Türkiye’deki Aikido’nun öncülerinden Ali Uludağ (6.Dan) Shihan’ın öğrencilerinden Murat Özdil (5.Dan) ile başlamıştır. Türkiye’de Aikido savaş sanatının tanınmasında ve gelişmesinde önemli bir yeri olan Japonya’daki Aikikai Vakfı Dünya Aikido Genel Merkezi (Aikikai Foundation Aikido World Headquarters), Türkiye temsilcisi olarak görev yapan Kenji Kumagahi (8.Dan) Shihan’ın Aikikai stilini çalışmıştır.

Çalışmalarına Aikido’nun kurucusu olan Morihei Ueshiba’nın (O’Sensei) ilk öğrencilerinden Mitsugi Saotome (8.Dan) Shihan’a bağlı Ayhan Kaya (6.Dan) Sensei ile devam etmiştir. İstanbul Aikikai Organizasyonu’nun kurucusu baş eğitmeni olan ve Aikikai tarafından eğitmenlik derecesi verilen Ayhan Kaya Sensei ile çalışması Sedat Ilgar’ın Aikido stili ve savaş sanatlarındaki ufkunu genişleterek, yürüdüğü yoldaki tecrübelerine büyük katkılar sağlamıştır.

Bu yolculukta ilerlerken zaman içinde O’Sensei’nin en yakın öğrencilerinden Nobuyoshi Tamura (8.Dan) Shihan’ın en yakın öğrencisi Nebi Vural Shihan ile kesişmiştir. Keskin teknikleri, kaliteli ve disiplinli çalışmasıyla tüm dünyanın saygınlığını kazanan, Eurasia Aikido Organisation ve Aikido Budo Federasyonu’nun kurucusu ve teknik danışmanlığını yürüten, “Yaşayan Aikido’nun” tek temsilcisi olan Nebi Vural ile çalışması kendisine devrim niteliğinde yenilikler kazandırmıştır.

Sedat Ilgar (6.Dan) Sensei, yolculuğuna O’Sensei tarafından kurulan merkezi Japonya Tokyo’da bulunan Aikikai Vakfı Dünya Aikido Genel Merkezi (Aikikai Foundation Aikido World Headquarters) bünyesindeki Hombu Dojo’nun eğitmenlerden Hirotaka Takebayashi Sensei (6.Dan) ve Türkiye WKF Aikido Branşı Asbaşkanı, Türkiye Aikido Organizasyonu Kurucu Başkanı Tanser Kılıç ile beraber çalışmalarına devam etmektedir. Hala hazırda Türkiye Wushu Kung-Fu Federasyon’un (Aikido Branşında) aktif olarak Teknik Kurul üyeliği ve Türkiye Aikido Organizasyonu Eğitim ve Teknik Kurul başkanlığı görevini sürdürmektedir. Aikido yolculuğuna profesyonel iş hayatı ile birlikte devam etmektedir. Tüm zamanını Aikido savaş sanatında derinleşmeye ve tecrübesini Çengelköy Aikido Akademi (ÇAA) kurucu baş eğitmeni olarak öğrencilerine aktarmaya çalışmaktadır.