Nobuyoshi Tamura ShihanTamura Sensei (8. Dan) Aikido tarihinde önemli bir yeri olan Shihanlardandir.

O-Sensei’nin film ve fotoğraflarında karşımıza en çok çıkan O Sensei’nin ukesidir. O-Sensei’ye en yakın Aikidoka olduğuna inanılmaktadır.

Kendisi Aikikai Hombu Dojo’nun ve IAF’nın (Uluslararası Aikido Federasyonu) en önemli isimlerinden birisidir. Aşağıdaki sözleri yazmış olduğu Aikido kitabından çevrilmiştir.

“Budo’nun en önde gelen düşmanları kızgınlık, tereddüt, korku, şüphe, küçümseme ve övünmedir. Aksine ruh yüceliği ve cesaret güçlendirilmelidir. Kazanılması gereken yegâne zaferin kendinize karşı olduğunu aklımızdan çıkmamalı.”

“Güce bağlanmayın. Bujutsu’da tekniklerin etkili oluşuna ve gücüne önem versek de en önemlisi bunun bile aşılmasıdır. Aikido çalışması karşımızdakileri yaralamaya ya da çalıştırmamaya dönüşmemelidir. Aikido’da kullanılan güç Evren kurallarının uygulanmasıyla doğar. Ne kadar güçlü olursa olsun, buna karşı gelen kişi zaferi tadamaz. Aikido, Evrenin işleyişinin incelenmesidir. Bunun karşıtı olan yollara girilmemelidir.”

“Hiç şüphesiz Aikido eğitimi söz konusu olduğunda en önemli şey iyi bir hocadır. Eğitimci teknik açıdan çok çalışmalı ancak ruhsal ve ahlaki açıdan daha da ileri gitmelidir. Gönül gözünü açarak öğrencilerine iyi bir örnek olmalıdır.”Nobuyoshi Tamura Shihan

“O Sensei bir okul öğretmeni gibi öğretmezdi. Onun eğitme tarzı bana klasik Budo eğitiminden de farklı görünürdü. Onunla çalışırken dikkatiniz asla dağılmazdı. Kendini tanıma yoluyla Aikido’yu kurarak barış dolu bir dünyaya giden yolu açtı. Kamiza’ya dönerek güçlü ve net sesiyle söylediği Noritolar (Shinto ilahileri) ve tavrı herkesi derinden etkilerdi…

…Asla teknikleri açıklamaz ve geldiği gibi dojodan yok olurdu. Böylece bizi çalışmaya, keşfetmeye, daha iyi bakmaya ve görmeye zorlardı.”

Tamura Shihan 9 Haziran 2010’da vefat etmiştir.