Aikido'da Dojo Seçerken

Samuray Savaşçı

İlk dikkat edeceğimiz nokta, SENSEİ’nin şahsiyeti, karakteridir. Zira AİKİDO, vücut ve zihne etki yapacaktır. Şayet SENSEİ, lekesiz temizse, mütevazı ise, mutlu, ışık saçıcı ise ve kalbe giden yol açıksa vereceği eğitim, öğretim şahsiyetinin bir gölgesi olacaktır. Önemli olan sadece tekniklerinin güzelliği, kavgada geçebilecek veya güzel açıklamalar yapan, mükemmel konuşan olması değildir. Bütün bunlar kalbin güzel, huzur içinde olmasıyla ortaya çıkan doğal durumlardır.

İkinci nokta, Budo’ya kendini vermiş, bu yolda ileriye gitmiş birisi olması. Yani senelerce devamlı teknik ve moral çalışmalarını aksatmamış, gün geçtikçe daha fazla çalışan birisi olmalıdır.

Üçüncü nokta, böyle bir SENSEİ’nin çok büyük eğitim ve öğretim kabiliyeti, kuvveti var demektir. Her şeye her konuya dikkat eden, doğru, öğrencilerine karşı saygılı ve kalbi sevgi dolu, herkese değer veren, öğrencilerinin başarmasını ve geleceğini düşünen birisi olmasıdır.

Dördüncü nokta, ve bu konu hepsinden çok önemi olan bir konudur. Her gün güç ve kuvvetini yitirmeden sıfırdan çalışmaya başlaması. Yani her gün kendini AİKİDO’ya yeni başlayan gibi kabul edip tatami üzerinde çalışması, çalışması ve yine çalışmasıdır. Bu demektir ki, her gün kendinde sıfırdan başlama kuvvetini bulan birisidir.

Bilhassa seçim yaparken kesin kararlar vererek kendinizi frenlemeyiniz; burada salon çok güzel, modern, barı çok iyi, çevre çok zevkli, ücreti pahalı değil, evime yakın, vs….. maddi kolaylıklardan kaçınınız. Zira hayatınızın ölçüsü bunlar ise, bu ölçüler için yaşıyorsanız; BUDO yolunda yürümeye başlamadan durmanız sizler için daha iyi olacaktır. AİKİDO yolunda sarsılmadan yürüyebilmek için büyük irade sahibi olmak ve BUDO terbiyesi ile yetişmek lazımdır.