Çocuk Aikido

Çocuk Aikido Diploma Resmi
Çocuk Aikido Diploma Resmi

Çocukların Aikido Çalışması için Nedenler…

Bu sanata başlama ve yaşam felsefesi haline getirmenin en büyük faydasını genç yaşta ya da çocukken başlayan insanlar görürler. Özellikle günümüzde aile içi huzursuzluklar, sokaklarda oluşan tatsız durumlar ve toplum içinde var olan sorunlar ve çevresel olumsuzluklar; büyümekte olan çocukların kavgacı, agresif ve çevreden kopuk bir şekilde gelişmelerine sebep olmaktadır. Bu nedenle çocukların genç yaşta kuralcılık yerine düzen ve disiplini, agresif olmak yerine özgüveni ve doğada var olan uyumu bulmalarını ve bu yolda yaşamayı prensip haline getirmelerini sağlayacak bir felsefe ve yaşam tarzıdır Aikido sanatı.

Büyükler dinlenmek, iç huzurlarını sağlamak ya da kendilerini korumak için aikido yaparlar. Ancak bu tip fikirler çocukların akıllarına bile gelmeyen şeylerdir. Peki o zaman neden Aikido çocuklar için iyi bir öneridir? Hayatlarına ne katar? Bizim kuşağımızın en önemli görevi, çocuklarımız ve genç kuşak için neler yapabileceğimizi düşünmek ve planlamaktır. Özellikle çocukların uzak doğu sanatlarıyla uğraşmaları, onların okul çağında ve ileriye dönük yaşamlarında kendilerine olan güvenlerini ve konsantre olma yeteneklerini ön plana çıkarmalarına, psikolojik ve fizyolojik yönden sağlam bir yapıya ve esnek, yumuşak, dinamik, güçlü bir kas yapısına sahip olmalarına yardımcı olur. Okul insanlara yeni birşey öğretir ve geleceğe hazırlar, Dojo ise insanları yeniden yaratır. Her insanın içinde varolan bir enerji vardır. Bu enerjiyi ortaya çıkartıp yararlı bir şekilde kullanmanın ve kontrol altına almanın en büyük avantajını yaşayanlar bu sanata erken yaşlarda başlayanlardır. Önemli olan yumruk, tekme atmak ya da bunu öğrenmek değil, teknikleri içimizde varolan enerjiyle, vücudumuz ve ruhumuzla bütünleştirmektir. Bunu da Aikido sanatında bulabiliriz. Gelişme çağındaki insanların okulda aldıkları eğitim, dojoda alacakları disiplin, saygı anlayışı ve özgüven ile birleştiği zaman, onların akli ve ruhsal gelişimleri bir üst seviyeye çıkacaktır.

Dojoda gösterilen ve uygulanan teknikler, asla günümüz gençlerini gereksiz şiddete özendiren hatta yönlendiren Hollywood filmlerindeki dövüş sahnelerinde gösterildiği gibi değildir. Herşeyden önce dojoda gösterilen tekniklerin amacı şiddetle çarpışmak değil, onu yönlendirmektir. Çatışmak kolay, ancak hasar vermeden ve zarar görmeden korumak ve savunmak zordur. Bu yolda fiziksel güç değil, akli ve ruhsal güçler kullanılır. Fiziksel güç dengesinin akıl ve ruhla elimine edilmesi zorlu bir süreçtir ve ne kadar erken yaşta başlanırsa, o kadar başarılı olunur. Bu bağlamda, en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı, onlar üzerinde daha etkili olacak olan uzun süreli bir gelişim ve eğitime özendirmemiz gerekmektedir. Özellikle çocukların uzakdoğu sporlarıyla ugraşmaları, onların okul çağlarında ve ileriye dönük yaşamlarında kendilerine olan güvenlerini ve konsantre olma yeteneklerini ön plana çıkarmalarına yardımcı olacaktır.

1. Aikido agresif olmayan bir sanattır. Peki bu ne demektir? Bu şu demektir, aikido yaparken durup dururken kavga başlatamazsınız, sadece bir kavgayı sonlandırabilirsiniz. Aikido çocukları “Power Ranger Sendromu”ndan, dolayısıyla kavga, dövüş ve tekmelerden uzak tutar. Aikido teknikleri başka biri kuralları yıktığında başlar.
2. Aikido çocuklara sakin olmayı öğretir. Elbette çocuklar her zaman sakin olamazlar ama aikido onlara bu şansı verir. Eğer okulda kıpırdamadan durmaları, bir ödeve odaklanmaları gerekirse aikido bunu tam olarak nasıl yapacaklarını öğretir.
3. Aikido pratik bir şekilde kendini korumayı öğretir.
4. Aikido pozitif bir dünyaya bakışı öğretir. Bir şey yaratmak isteyenlerin dünyaya uyumla bakması gerektiğini gösterir. Eğer belaya yol açarsan kaybedeceğini, ama aklın doğru yoldaysa dünyanın senin ellerinde olduğunu öğretir.
5. Aikido hayatı basit bir şekilde algılamayı öğretir.
6. Aikido çocuğa okulda yardımcı olur. Bilgilerin daha kolay alınmasını, daha açık ve net biçimde düşünmeyi sağlar.
7. Başka sporlarda başarıya yardım eder.
8. Herkes aikido yapabilir, atletik bir beden gerektirmez. Aikido’da başarının anahtarı iyi bir gözlem, dikkat ve pozitif bir bakış açısıdır. Çocuklarımıza bundan daha iyi bir ders verebilir miyiz?

SERTİFİKA PROGRAMIMIZ
Çengelköy Aikido Akademi ailesinin tüm üyeleri T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Türkiye Wushu Kung-Fu Federasyonu (Aikido Branşı’nın) resmi lisanslı sporcusudur. Eğitmenleri Türkiye Cumhuriyeti’nin vizeli resmi antrenörleri olduğundan TWKF Aikido Branşında açılan sınavlara girme hakkına sahip olup, başarılı olan öğrencileri Dan alabilmektedirler.
Türkiye Aikido Federasyonu Dan diplomalarının yanı sıra, Aikido’nun kurucusu O’ Sensei (Morihei Ueshiba) tarafından oluşturulmuş merkezi Japonya Tokyo’da bulunan Aikikai Foundation Aikido World Headquarters (Dünya Aikido Merkezi) tarafından başarılı olan öğrencilerine Aikikai Vakfı’nın diploması ve Yudansha pasaportu da verilmektedir.