Yine bir Ankara semineri için yollara düştük. Fakat bu seferki seminer bizler için çok farklıydı.

Ben Özgür Çubuk, arkadaşlarım Serkan Yusuf Arslanoğlu ve Murat Karlı, Sensei’miz Sedat Ilgar’ın eğitiminde Çengelköy Aikido Dojo’da 3 yılı aşkındır hazırlandığımız Aikido ve Budo Federasyonu’nun Shodan sınavına girecektik. Dan Sınavı Heyeti Nebi Vural Shihan’ın yanı sıra Selahattin Dorukoğlu, Erol Esen ve Cevdet Yıldız senseilerimizden oluşacaktı. Bu zorlu sınava yeterince hazırlanmamıza rağmen Nebi Hoca’nın karşısında ilk sınavımıza çıkmak bu semineri diğerlerinden çok farklı kılıyordu.

23’ü sabahı arkadaşlarımızla saat 10.00 -12.00 antrenmanında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Teknokent spor salonunda buluşmak üzere sözleştik.

201512_yazi1Ankara yoluna çıktığımızda İstanbul’da 12 derece ve günlük güneşlik bir bahar havası vardı. Kilometreler ileredikçe bahar havası yerini sise, buz gibi bir havaya ve yağışa bıraktı.

Ankaraya ulaştığımızda hava eksi 5 derece idi. Dogilerimizle bu havada donacağımızı düşünerken ve içimden, inşallah bu 20 derecelik hava değişikliğinden dolayı hasta olmayız diye düşündük. Sedat Ilgar Sensei’mizle kalacağımız Çiğdem Mahallesindeki Dafne Otel’e ulaştık. Geçen senede aynı otelde kaldığımız için ne ile karşılaşacağımızı bilerek içimiz rahat olarak varış notktasına ulaştığımızda, Serkan’ın da Türkocağı Caddesi’ndeki Merkez Orduevine ve Murat Abi’ninde Divriği Konuk Evine yerleştikleri bilgisi geldi.

Tüm bu sınav heyecanın yanı sıra, Her seminerin vazgeçilmez neşe kaynakaları ve müdavimleri İlhan Şahin ve Ahmet Yurdakul Abilerimizin ve Erdoğdu Onur Erol Başganın yokluğunun verdiği bir burukluk da yok değildi.

23’ü sabahı seminer tüm hızıyla “Bokken” çalışmasıyla başladı. Öğlen korktuğum yavaş yavaş başıma gelmeye başladı ve hafif bir halsizlikle beraber boğazım ağrımaya başladı. Akşam antrenmanında Serkan da “oğlum ben de galiba iyi değilim” derken bizi çok zor bir haftanın beklediğini anladım.

Öğleden sonraki antrenmanlar Gülhane Tıp Akademisimdeki spor salonunda da idi.

GATA Dekanı Tümamiral Prof. Tabip Hayati Bilgiç Federasyonumuzun seminerinden haberdar olup ilgi göstermiş olduğunu ve kendine bir Dogi diktirip GATA’daki bir derse bizzat kendisinin de katılmak istediğini Nebi Vural Sensei bizlere söylemişti. Doğrusu her seminere o İlin Belediye başkanını veya Spor ve Gençlik Bakanlığı’nı temsilen çeşitli görevliler gelir ve bize desteklerini iletirlerdi. Fakat ilk defa makamı temsilen bir görevli değil de, makam sahibinin bizzat kendisi gelip hem de Aikido kıyafeti ile antrenmana katılıp sanata olan ilgisini ve desteğini dile getiriyordu.

Seminer hızla ilerliyor, sınav günü yaklaşıyor fakat bizim hastalık da aynı hızla ilerliyordu,.

Sedat Ilgar Sensei’den serum taktırma fikri geldi ancak bu şekilde sınava çıkacak duruma gelebilirdik. Serkan’la beraber sabah antrenmanından sonra bir iki devlet hastahanesi denememizden sonra Özel Koru Hastahanesi’nde karar kıldık. Acile girip durumu izah ettikten sonra muayene için doktorumuzu beklerken, Murat abinin doğal yollara başvurup serum yerine bir tam soğanı elma gib yiyip üzerine helva kürü yaptığını öğrenirken “Allah Ukesine kolaylık” versin diye içimizden geçirdik.

Doktorumuz Op.Dr. A. Kürşad Dural bizi muayne ederken durumun aciliyetini ve ertesi gün Aikido Dan sınavına gireceğimizi anlatırken, doktorumuz Kuzeninin Mehmet Ferruh Perdar olduğunu ve Türkiye Karete Federasyonunda görevli hakem olduğunu anlattı. Tesadüf bu ya ben de Mehmet Hocanın oğlunun çok yakın arkadaşım olduğunu ve ismini ve ününü çok duyduğumu söyledim. Konu konuyu açınca doktorumuz “şimdi size bir kokteyl yapıcam” dedi ve bizi acile geri gönderip serumları bağlattı.

201512_yazi2Serumlar soğuk soğuk damardan akarken Serkanla aklımızdan sınav çalışıyorduk. Bu kadar çalıştıktan sonra Ankaraya gelip sınava girememek gibi birşey olamazdı.

Damardan vitamin ve antibiotik kürü bittiğinde Günaydın Restaurant’ta kendimize et ve protein kürü yapmak üzere yola çıktık. Ertesi sabah sınava hazır olmayı umuyorduk.

Akşam antrenmanı bittiğinde, Nebi Vural Sensei 10 dakika sonra Dan sınavı yapılacağını söyledi, heyecan artık doruk noktasındaydı. Senelerdir tüm çalışmalarımızın sonucunu bu sınavda sergileyecektik. Sınav başladı, isimlerimiz okundu tatamiye çıktık. Hepimiz tüm hastalık ve heyecana rağmen sınavlarımızı başarı ile tamamlayarak nefes nefese yerlerimize oturduk. Senelerin çalışmasının meyvesini alıp Shodan olarak isimlerimiz okunduğunda “artık rahat rahat hasta olabilirim” diye düşündüm, müthiş bir rahatlama sonrası aklıma ilk gelen Aikido nun daha yeni başladığı ve shodan’ın “aikido öğrenmeye hazır olmak” anlamına geldiği oldu.

Dan sınavı sonrası kutlama yemeği için Divriği Konuk Evi’nin restaurantında buluşup her türlü ete ve muhabbete doyduk. Ertesi sabah gönül rahatlığıyla ve bol sınav muhabbetiyle dönüş yoluna koyulabilirdik.

Bu çok faydalı Seminer için Nebi Vural Sensei’e, Aikido ve Budo federasyonuna ve bizim üzerimizdeki emekleri için Sedat Ilgar Senseimize teşekkür eder, Dojomuzun tüm aikidokalarının bu sınav mutluluğu tatmalarını dilerim.

Özgür ÇUBUK

Yorumlar

yorum

Benzer Yazılar

Üzgünüz, yorum yapmak için uygun değil.